DIABETOLOG

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, postępującą, wpływającą na dalsze losy diabetyka.
Priorytetem w leczeniu jest dobrze dostosowana terapia oraz kontrola glikemii realizowana przez pomiary na glukometrze lub z zastosowaniem ciągłego monitorowania glikemii (CGM). Glikemia według definicji jest wskaźnikiem określającym stężeniem glukozy we krwi. Glukoza jest cukrem prostym, będącym podstawowym źródłem energii dla większości komórek naszego organizmu. Jest niezbędna do pracy niemal wszystkich narządów, dlatego tak ważny jest jej odpowiedni poziom we krwi.
Utrzymanie stabilnych wartości cukrów pozwala oddalić w czasie powikłania cukrzycy. Każdy diabetyk, narażony na przewlekle wysokie stężenia cukrów, zagrożony jest nieuchronnie zbliżającymi się powikłaniami. Wśród nich to uszkodzenie wzroku, nerek, serca, naczyń krwionośnych w obrębie najważniejszych narządów.

Z pewnością wiedza o aktualnym stężeniu glukozy pomaga w podejmowaniu wielu decyzji leczniczych każdego dnia. Nowoczesne metody monitorowania glikemii, oszczędzając dłonie pacjenta, zwiększają komfort i bezpieczeństwo w codziennym funkcjonowaniu.

Kiedy należy pilnie skonsultować się z lekarzem diabetologiem?

1. Gdy nie chorujesz na cukrzycę, a od kilku dni masz wzmożone pragnienie, oddajesz często mocz, jesteś osłabiony, zmęczony oraz chudniesz. Są to najczęstsze objawy świeżo ujawnionej cukrzycy.
2. Gdy masz cukrzycę i od kliku dni nie radzisz sobie z cukrami, są znacznie podwyższone i Twoje interwencje lecznicze są nieskuteczne.
3. Jesteś w ciąży i w ¬teście obciążenia glukozą (OGTT) osiągasz następujące wartości: na czczo co najmniej 92mg/dl, po 1 godzinie co najmniej 180mg/dl, po 2 godzinach po obciążeniu osiągasz glikemię co najmniej 153mg/dl. Wówczas pilnie zgłoś się do diabetologa, ponieważ jedno z powyższych kryteriów upoważnia do rozpoznania cukrzycy ciążowej. Wymaga to natychmiastowej edukacji diabetologicznej ze szczególnym naciskiem na konsultację żywieniową.

Zakres usług diabetologicznych w DIABETOMED:

› leczenie cukrzycy ciążowej z pełną edukacją diabetologiczną zwłaszcza w zakresie prawidłowego żywienia
› leczenie cukrzycy przedciążowej w oparciu o nowoczesne insuliny i technologie
› leczenie cukrzycy typu 1 z zastosowaniem terapii penowej z zastosowaniem nowoczesnych, bezpiecznych insulin oraz monitorowania glikemii metodą skanowania
› leczenie cukrzycy typu 1 przy użyciu osobistej podskórnej pompy insulinowej w oparciu o system ciągłego monitorowania glikemii
› leczenie cukrzycy typu 2 z zastosowaniem nowoczesnych leków doustnych o działaniu kardioprotekcyjnym i nefroprotekcyjnym
› leczenie cukrzycy typu 2 z użyciem terapii iniekcyjnej przed włączeniem insuliny
› diagnostyka, edukacja diabetologiczno-behawioralna oraz leczenie stanów przedcukrzycowych, zespołów insulinooporności
› konsultacje żywieniowe w nadwadze i otyłości